Wybór choinki i jej pielęgnacja
Aby choinka cieszyła nasze oko jak najdłużej, należy szukać możliwie jak najświeższych drzewek. Warto rozejrzeć się po lokalnych gospodarstwach i hodowlach. Niektóre miejsca pozwalają na własnoręczne ścięcie choinki, co daje nam gwarancję świeżości. Taka wycieczka może być kolejną, rodzinną tradycją świąteczną. Wiele osób specjalnie rezerwuje sobie jeden przedświąteczny dzień na znalezienie idealnego drzewka. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zorganizować specjalnej wycieczki, szukajmy na ściętych drzewkach śladów żywicy, to powinno świadczyć o niedawnym ścięciu. Stojaki na choinki to kolejny istotny element, który pomoże naszej choince zachować swoją świeżość. Dla żywych choinek tworzone są specjalne podstawki, które umożliwiają nam postawienie drzewka w wodzie. Dla jeszcze lepszego efektu możemy obciąć końcówkę pieńka, co pozwoli lepiej wchłaniać wodę. Jeśli zastosujemy się do wszystkich tych rad i nie zapomnimy o regularnym podlewaniu naszego drzewka, z pewnością unikniemy jego szybkiego wysychania.
Unikanie ciepła
Dobry dostęp do wody to nie wszystko. Igły choinkowe mogą szybko opadać pod wpływem ciepła. Jeśli chcemy zapewnić jej długi żywot, wybierzmy miejsce bez kominka i z wyłączonym ogrzewaniem. W ten sposób powinna stać jak najdłużej. Choinka nie powinna być również wystawiona na bezpośrednie działanie słońca. To, podobnie jak ciepło, może wpłynąć na wysychanie igieł.
Możemy też raz na jakiś czas wyłączać świąteczne lampki. Dopasowane oświetlenie ograniczy przegrzewanie się żaróweczek i ocieplanie drzewka. Chłodniejsze powietrze również może pomóc w zachowaniu świeżości choinki. Wieczorne wietrzenie pomieszczenia, w którym znajduje się nasze drzewko, w połączeniu z ograniczaniem ciepła i regularnym podlewaniem to najlepszy przepis na długo stojącą, naturalną dekorację świąteczną.
Dzieci i zwierzęta
Zachowanie świeżości naszego drzewka to nie wszystko. Jeśli mamy w domu dzieci albo zwierzęta, istnieje kilka dodatkowych kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, żeby nasze święta były przyjemne i bezpieczne. Jeśli nasze drzewko jest duże, należy zabezpieczyć je przed przewróceniem.
Warto zainwestować w stabilny stojak, czy nawet przywiązać drzewko do pobliskiej rury, czy karnisza. Warto też uważać z dekoracjami, zwłaszcza jeśli są szklane. Dzieciaki lubią ściągać je z najniższych gałązek, a koty i psy strącać je łapkami. Możemy więc zainwestować w większe, plastikowe ozdoby, które nie tylko będą trudne do zbicia, ale również do połknięcia – kolorowe dekoracje mogą kojarzyć się najmłodszym ze słodkościami.
Jeśli chodzi o zwierzęta, warto też zwrócić uwagę na lampki i elektryczność. Istnieje prawdopodobieństwo, że nasze pupile zainteresują się kablami. Warto więc schować albo zabezpieczyć tę część oświetlenia. Najważniejsze, żeby zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo naszym dzieciom i zwierzętom – upewnijmy się, że żywe choinki nie są psikane pestycydami i innymi szkodliwymi substancjami.