Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jakim agregatem prądotwórczym zasilić dom?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które wytwarza prąd, pozyskując energię z paliwa napędzającego silnik spalinowy. Doskonale sprawdza się podczas przerw w dostawie energii elektrycznej z sieci, zapewniając stałe zasilanie urządzeń elektrycznych w domu. Jak dobrać agregat odpowiedni dla naszych potrzeb? Czym kierować się przy zakupie? Sprawdź, czytając poniższy tekst!
  • 17.10.2023 18:06
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakim agregatem prądotwórczym zasilić dom?

Co warto wiedzieć przed zakupem agregatu?

Generatory prądu zasilane są paliwem, najczęściej benzyną lub olejem napędowym. Ta ostatnia opcja wydaje się optymalna przede wszystkim ze względu na niższą cenę i niewielkie zużycie oleju, a w konsekwencji łatwiejszą i tańszą obsługę agregatu.

Poza rodzajem paliwa, istotne są oczywiście inne parametry techniczne urządzenia, wśród których do najważniejszych należą:

  • moc urządzenia,
  • fazy i napięcia na jakie produkowane są agregaty,
  • automatyczna stabilizacja napięcia,
  • samoczynne załączanie w przypadku wykrycia braku zasilania z sieci.

Moc agregatu – jak dobrać ją odpowiednio do potrzeb?

Do zastosowań domowych świetnie nadają się agregaty niewielkiej mocy. Podczas przerw w dostawie energii, warto zadbać, żeby z agregatu zasilić przynajmniej najważniejsze obwody doprowadzające prąd do kotła CO, lodówki i zamrażarki, elektrycznej kuchenki, oświetlenia i choćby kilku gniazdek – np. tych, do których podłączony jest komputer czy pralka. 

Dobierając moc agregatu, należy zsumować moce znamionowe wszystkich urządzeń, które mają być zasilane przez generator. Suma ta stanowi 75% docelowej mocy agregatu. Oznacza to, że otrzymując pewien wynik, należy wybrać agregat o mocy o 25% większej. Rezerwa jest potrzebna, ponieważ agregat nie powinien pracować nigdy na 100% mocy – wówczas szybciej się zużywa i występuje większe prawdopodobieństwo usterek. Poza tym, wiele urządzeń elektrycznych w momencie rozruchu pobiera więcej mocy niż wskazuje na to moc znamionowa.

Fazy i napięcia agregatów prądotwórczych

Agregaty produkuje się jako jednofazowe oraz trójfazowe. Pierwsze przeznaczone są wyłącznie do zasilania odbiorników jednofazowych (pracujących na napięciu 230 V), natomiast drugie zasilają urządzenia trójfazowe (pracujące na napięciu 400 V). Każdy generator trójfazowy może jednocześnie zasilić urządzenie jednofazowe, dlatego używa się ich tam, gdzie niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej zarówno jednym, jak i drugim typom urządzeń.

Przy zakupie agregatu dla potrzeb domowych warto kierować się nie tylko jego parametrami, ale również renomą producenta. Wybierając sprawdzoną markę, zyskujemy pewność niezawodności i długotrwałej pracy urządzenia. W kontekście potrzeb domowych, większość użytkowników decyduje się na niewielkie, przenośne agregaty prądotwórcze, przeważnie jednofazowe. Modele takie jak Proton 1 Plus czy Proton 12000 230 V od marki Proton, zdobyły uznanie wśród wielu klientów, dzięki swojej wydajności i trwałości. Dlatego inwestując w odpowiedni sprzęt, warto zwrócić uwagę na te, które są polecane i sprawdzone przez innych użytkowników.

Automatyczna stabilizacja napięcia i samoczynne załączanie

Wybierając urządzenie do domu, warto zwrócić uwagę również na dwa kolejne parametry. Jest nim automatyczna stabilizacja napięcia (AVR) i samoczynne załączanie rezerwy (SZR), zwane również ATS (ang. Automatic Transfer Switch). SZR umożliwia automatyczne załączenie agregatu po wykryciu zaniku napięcia w sieci elektroenergetycznej, a także jego wyłączenie po powrocie napięcia do sieci. Jest to rozwiązanie przydatne w domu, ale nie niezbędne – agregat bez ATS będzie po prostu wymagał załączenia ręcznego.

Bardziej istotny wydaje się system AVR. Obecnie coraz więcej urządzeń elektrycznych wyposażonych jest we wrażliwą na zmiany napięcia elektronikę (np. komputer czy wyświetlacz lodówki). AVR, stabilizując napięcie, czyli przeciwdziałając jego nadmiernym wahaniom, chroni odbiorniki przed nieodwracalnymi często uszkodzeniami.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze agregatu do domu?

Wybierając agregat do użytku domowego, warto zwrócić uwagę również na możliwość ulokowania go w pomieszczeniu zamkniętym (np. w garażu). Urządzenie musi zapewniać odprowadzenie spalin na zewnątrz – tylko taki agregat można użytkować wewnątrz budynku. Istotny jest także poziom generowanego hałasu. Z natury rzeczy agregaty nie są cichymi urządzeniami, jednak można na rynku nabyć warianty cichsze i głośniejsze, np. wspomniana już marka Proton oferuje agregat idealny do domu, więcej informacji znajdziesz na stronie producenta lub u dystrybutora.

Materiał zewnętrzny