Gdzie warto wybrać się na narciarski wyjazd?
Odpowiedzi na to pytanie jest mnóstwo, a każda nieco inna. Duży wpływ na wybór kierunku zimowego urlopu mają indywidualne umiejętności, preferencje dotyczące tras oraz znajomość języka. Z roku na rok rośnie popularność narciarstwa, co przekłada się na nowe inwestycje na terenach górskich.
Niemniej, w ostatnich latach ceny zostały znacząco podniesione, zarówno w Polsce, jak i alpejskich miejscowościach. Za zimowy pobyt płacimy zatem więcej, dlatego coraz więcej miłośników białego szaleństwa zadaje sobie pytanie, czy lepiej wybrać rodzime stoki, czy rozważyć wyjazd za granicę. Oba rozwiązania mają swoje zalety.
Czy warto wybrać polskie stoki?
Jeśli to pierwszy zimowy urlop, podczas którego będziemy rozpoczynać swoją przygodę z jazdą na nartach, warto wybrać Polskę. W kraju mamy dostęp do łatwiejszych i przystępniejszych stoków dla początkujących. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z usług instruktora, który wyjaśni podstawy w zrozumiałym dla nas języku, pozwalając na przyswojenie najważniejszych zagadnień technicznych. To także dobry wybór, biorąc pod uwagę potencjalną kontuzję, która może nadarzyć się w pierwszych dniach na stoku. Mając dostęp do polskiego systemu ochrony zdrowia, nie poniesiemy wysokich kosztów, jak to może mieć miejsce za granicą. Zagraniczne szkoły także oferują lekcje, jednak przeszkodą może być nieznajomość języka. Stoki narciarskie w Polsce są odpowiednio wyposażone w sprzęt dla początkujących, dzięki któremu mogą się uczyć zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Mowa o stacjach w Białce Tatrzańskiej, Jurgowie czy Łomnicy.
Z perspektywy osób doświadczonych polskie stoki będą mało wymagające. Co więcej, z uwagi na stosunkowo dużą liczbę rodaków uprawiających zimowe sporty, rodzime stoki w szczycie sezonu bywają zatłoczone. To może powodować spory dyskomfort w czasie urlopu. Wybierając się do Polski na narty, zapłacimy jednak zdecydowanie mniej za transport, z uwagi na krótszą drogę. Łatwiej też wybrać się na krótszy wypad, trwający kilka dni lub cały weekend.
Kiedy warto rozważyć wypad za granicę?
Wśród osób doświadczonych często można spotkać się ze stwierdzeniem, że już kilka kilometrów za polską granicą, ośrodki mają zdecydowanie mniejsze obłożenie, co przekłada się na większą swobodę. Często pojawia się również pogląd, że pobyt za granicą jest dużo droższy niż w rodzimych hotelach. Warto pamiętać, że ceny noclegów i usług dyktowane są głównie popularnością danego miejsca. Polskie ośrodki są zdecydowanie popularniejsze, dlatego w szczycie sezonu należy oczekiwać wysokich cen. Wiele zależy również od udogodnień i standardu. Przy większym obłożeniu, stawki za noc będą odpowiednio wyższe. W miejscowościach zagranicznych lepiej przygotowanych na wzmożony ruch turystyczny, zapłacimy dużo więcej niż w zacisznych miejscowościach poza granicami kraju.
Miłośnicy szusowania w krajach alpejskich zwracają uwagę także na "stabilną" prognozę pogody. Można być pewnym, że w Austrii czy Szwajcarii aura nie zaskoczy. W Polsce jest nieco inaczej, a sezon zazwyczaj jest krótszy nawet o kilka tygodni. Na terenie Europa Sportregion można szusować niemal cały rok, gdyż warunki są sprzyjające. Rodacy szczególnie chętnie wybierają się do Schladming. Więcej na ten temat można dowiedzieć się przykładowo na stronie: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/wyjazd-na-narty-do-schladming.
Dlaczego warto postawić na dodatkowe ubezpieczenie?
Przed wyjazdem na narty warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia. Niezależnie od umiejętności czy etapu zaawansowania, kontuzja może się przydarzyć każdemu. W perspektywie wyjazdów zagranicznych często pojawia się temat ubezpieczenia EKUZ. Warto jednak stanowczo przypomnieć, że:
- Taka karta nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia – przede wszystkim nie obejmuje wydatków na poszukiwanie i pomoc ratowniczą na obszarze górskim. Specyfika programu sprawia, że osoba, która ucierpiała wskutek wypadku, partycypuje w kosztach. To potencjalnie spore obciążenie finansowe, gdyż koszty opieki medycznej w krajach zachodnich są dużo wyższe niż w Polsce.
- Do tego doliczane są koszty transportu medycznego czy doraźnych świadczeń. Nasze standardy medyczne często się różnią, co także może prowadzić do pewnych nieścisłości w zakresie rekonwalescencji.
Ubezpieczenie należy wziąć pod uwagę również w przypadku planowanego pobytu w rodzimych ośrodkach.
Obecnie zarówno w Polsce, jak i w innych europejskich krajach można doskonalić swoje umiejętności jazdy na nartach. Warto przygotować się wcześniej do rozpoczęcia sezonu, kompletując niezbędny ekwipunek oraz elementy ubioru. Zarówno w przypadku pobytu indywidualnego, jak i rodzinnego, kluczowe dla bezpieczeństwa będzie wykupienie ubezpieczenia, które swoim zasięgiem obejmie cały pobyt.