Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jak wybrać i jak nosić koszulę męską?

Koszula męska to podstawowy element garderoby każdego mężczyzny. Idealnie dopasowana sprawdzi się na każdą okazję. Biała koszula będzie odpowiednia na wesele lub inne ważne spotkanie zarówno rodzinne, jak i biznesowe, natomiast kolorowa lub wzorzysta na mniej formalne wydarzenia. Czym się kierować podczas wybierania koszuli? Jak prawidłowo nosić koszulę? Odpowiedź poniżej!
  • 25.09.2023 13:32
Jak wybrać i jak nosić koszulę męską?

Czym się kierować kupując koszulę męską?

Wybierając koszulę męską do garnituru na formalne wydarzenia, takie jak ślub, chrzest lub ważne przyjęcie, należy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii takich jak:

  1. Rozmiar koszuli męskiej

Rozmiar koszuli określany jest na podstawie dwóch wartości: długości całkowitej i obwodu kołnierzyka. Większość sklepów posiada swoją własną rozmiarówkę. Elegancka koszula męska powinna być na tyle długa, by można ją było swobodnie włożyć do spodni, i po kilku ruchach nie wyszła na zewnątrz. Aby, dobrać odpowiedni obwód kołnierzyka, tak by nadmiernie nie uciskał lub nie był zbyt szeroki, należy zmierzyć obwód szyi. Warto również zwrócić uwagę na długość rękawa. Powinien on sięgać nieco za nadgarstek i wystawać z rękawa marynarki na maksymalnie 1 centymetr.

  1. Krój koszuli

Ważną rolę podczas wybierania koszuli męskiej jest jej krój. Eleganckie koszule męskie o prostym kroju regular fit, przeznaczone są dla mężczyzn, którzy chcą zamaskować swoje niedoskonałości na przykład nieco zaokrąglony brzuch, a także dla tych bardzo szczupłych, którzy chcieliby nadać swojej sylwetce nieco większych proporcji. Koszule taliowane slim fit, najchętniej wybierane są przez szczupłych mężczyzn, chcących uwydatnić wyrzeźbioną sylwetkę. Klasyczna koszula custom fit sprawdzi się w przypadku panów o szerszej budowie ciała.

  1. Materiał

Kupując koszulę, warto zwrócić uwagę na materiał. Najbardziej powszechne są koszule bawełniane z domieszką włókien syntetycznych. Bardzo eleganckie koszule męskie szyte są z jedwabiu, a guziki wykonane są z masy perłowej. Latem, dobrym wyborem będzie koszula męska z lnu w odcieniu śnieżnej bieli, która świetnie się sprawdzi na mniej formalne okazje.

  1. Kołnierzyk

Istotną rolę podczas wybierania męskiej koszuli odgrywa kołnierzyk. Wyróżniamy kilka jego typów. Klasyczny kołnierzyk kent pasuje zarówno do formalnych, jak i tych mniej eleganckich okazji. Kołnierzyk włoski jest idealnym wykończeniem koszuli na specjalne okazje. Wyróżniamy dwa jego podtypy: cutaway i spread. Pierwszy z nich charakteryzuje się krótkimi i bardzo rozstawionymi wyłogami, natomiast kołnierzyk typu spread ma dłuższe wyłogi niż cutaway. Button down to kolejny model kołnierzyka. Wyróżnia się wszytymi guzikami. Polecany jest dla mężczyzn, którzy nie lubią nosić krawata. Koszula z kołnierzykiem łamanym nazywany również smokingowym zakładana jest do smokingów, surdutów oraz fraków. Do tego typu kołnierzyka zakłada się muchę.

  1. Mankiety

Mankiety są wykończeniem rękawa i w dużej mierze decydują o stopniu formalności koszuli męskiej. Mankiety zapinane na jeden lub dwa guziki występują w koszulach męskich casualowych, pół eleganckich i sportowych. Mankiety na spinki znajdują się w koszulach wizytowych, smokingowych i frakowych.

  1. Kolor

Kolor koszuli zależy od okazji. Na oficjalne i uroczyste okazje takie jak ślub, chrzest czy gala wybieramy zawsze białą koszulę, która doskonale wygląda w połączeniu z każdym kolorem garnituru. Koszule błękitne wybierane są na mniej oficjalne okazje. Idealne pasują do czarnych, niebieskich lub granatowych spodni i marynarek. Kratka, paski, groszki i inne wzory na koszuli pasują do szarego lub niebieskiego garnituru na mniej formalne uroczystości. Koszul w kremowych odcieniach należy unikać, gdyż mogą zlać się z odcieniem skóry.

Koszule męskie w dużych rozmiarach

Najważniejszy w tym przypadku jest odpowiedni rozmiar. Koszule męskie w dużych rozmiarach nie powinny być idealnie dopasowane do ciała. Odrobina luzu zapewnia lepszy komfort użytkowania. Zasadniczo osobom puszystym zaleca się noszenie koszul w kroju regular fit.

 

Mankiety koszuli męskiej

 

Jak poprawnie nosić koszulę męską?

Koszula w spodniach czy na wierzchu? Wszystko zależy od okazji, kroju koszuli oraz sposobu stylizacji. Koszule męskie zakładane do garnituru, eleganckich spodni, czy do jeansów i marynarki zawsze muszą być wpuszczone w spodnie. Ten typ koszul zazwyczaj jest dłuższy niż ten do noszenia na co dzień. Ich wydłużony fason nie jest przypadkowy. Ma za zadanie zapobiegać wychodzeniu koszuli ze spodni w trakcie pochylania się czy siadania. A więc, jeśli koszula sięga do ud, nie należy zostawiać jej wyciągniętej, gdyż nie tylko wygląda to niechlujnie, ale przede wszystkim zaburza proporcje sylwetki. Jakie zatem koszule nosić na wierzchu? Koszule wyciągnięte ze spodni są odpowiednie na mniej formalne okazje lub spotkania towarzyskie. Ten typ koszul wykonany jest zazwyczaj z jeansu, flaneli czy lnu. Mogą być gładkie lub we wzory. Koszula męska do noszenia na wierzchu ma zaokrąglony dół lub rozcięcia po bokach. Jest też krótsza od tej w eleganckim wydaniu, ponieważ sięga do połowy pośladka.

 

mężczyzna w eleganckiej koszuli

 

A co z koszulami z krótkim rękawem?

Koszule z krótkim rękawem idealne są na letnie i gorące dni. Sprawdzą się podczas rodzinnych spacerów, na plaży, podczas imprez grillowych i innych nieformalnych spotkań. Na wszelkie oficjalne i ważne wyjścia, takie jak spotkania biznesowe, wesela, chrzciny, gale, wieczorne wyjścia do teatru, konferencje, seminaria i inne spotkania służbowe zakładamy koszulę z długim rękawem.

Istnieje również możliwość podwinięcia rękawów koszuli z długim rękawem. W sklepach pojawiły się casualowe koszule z guzikiem lub pętelką, które zabezpieczają zawinięty rękaw koszuli przed zsuwaniem.

Czy zakładać podkoszulek pod koszulę?

Jeśli nie chcemy, aby spod koszuli prześwitywało nasze ciało, warto zastanowić się na podkoszulką, ale w kolorze cielistym tzw. niewidoczny podkoszulek. Wykonany z dobrej jakości materiału nie tylko będzie niewidoczny, ale będzie chronił koszulę od potu, zapewniając komfort i wygodę.

Kiedy zakładać podkoszulek pod koszulę?

Niewidoczna koszulka pod koszulką sprawdzi się w przypadku nadmiernego pocenia się. Koszula z mokrymi plamami nie wygląda estetycznie. Podkoszulek wchłania nadmierną wilgoć i pochłania częściowo przykry zapach. Obfite owłosienie na torsie może sprawić, że koszula męska nie będzie prezentować się dobrze. Podkoszulek skutecznie je maskuje. Dobrze przylegająca do ciała podkoszulka zamaskuje również niedoskonałości sylwetki, takie jak zbyt wydatny tors lub boczki.

Jak dopasować koszulę do sytuacji?

Jak dopasować męską koszulę, by wyglądać modnie i jednocześnie stosownie do sytuacji? Każdy mężczyzna powinien w swojej szafie posiadać zarówno koszule eleganckie, jak i casualowe, aby być przygotowanym na różnorodne sytuacje i wydarzenia.

Koszule eleganckie niezbędne są w przypadku formalnych i biznesowych okazji. Podstawą jest w tym przypadku, biała koszula męska, która jest zawsze modna, uniwersalna i ponadczasowa. Ciekawą alternatywą może być błękitna koszula. Pasuje ona prawie do wszystkich kolorów garniturów, dlatego również doskonale sprawdzi się do klasycznej stylizacji.

W przypadku luźniejszego wizerunku można sobie pozwolić na koszule z delikatnym wzorem. Niewielkie kropki, drobna kratka czy pionowe kraty dodadzą ubiorowi nieco nonszalancji.

Podsumowanie

Męska koszula to złożony temat. Zatem jak wybrać ją prawidłowo? Wybierając koszulę męską nie tylko powinniśmy zwrócić uwagę na cenę, ale detale takie jak rozmiar koszuli męskiej, krój, rodzaj kołnierzyka, mankiety, długość rękawów czy kolor. Warto więc poświęcić nieco czasu na jej wybór, by wyglądać w niej elegancko i czuć się wygodnie.

Artykuł sponsorowany