Czym jest usługa self storage?
Self storage to bezpieczny sposób na przechowywanie rzeczy lub inaczej hotel dla rzeczy, który można wynająć na długi lub krótki okres w zależności od potrzeb. Tymczasowe magazyny to najczęściej kontenery lub komórki o różnej powierzchni, już od 1 m2, także w magazynach wewnętrznych, w pełni monitorowane i samoobsługowe, do których ma się nieograniczony dostęp 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Rzeczy są przechowywane w czystości i stałej temperaturze. Dodatkowym atutem jest ubezpieczenie składowanych towarów. Jest to rozwiązanie zarówno dla dużych, jak i małych firm, a także osób prywatnych. Wybór odpowiedniego magazynu tymczasowego uzależniony jest od potrzeb klienta. To on decyduje, czy woli kontener, do którego łatwo dojedzie samochodem, czy komórkę w magazynie stacjonarnym. Usługi self storage okażą się pomocne również podczas remontu czy przeprowadzki, kiedy nie ma co zrobić z meblami. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie kontenera. Mała komórka natomiast przyda się do składowania akt, książek czy gazetek reklamowych.
Kto najczęściej korzysta z usług self storage i ile to kosztuje?
Jak podają profesjonaliści w tej branży z działającej na polskim rynku firmy Stokado, z usług self storage korzystają w równym stopniu firmy, jak i osoby prywatne. Często są to klienci, którzy już wcześniej zetknęli się z podobnymi usługami za granicą. Obserwuje się duże zróżnicowanie przechowywanych rzeczy. Firmy przechowują często dokumenty lub nadwyżki magazynowe. Klientami są często także sklepy internetowe, szczególnie na początku swojej działalności, którym brakuje powierzchni magazynowych do przechowywania towarów. Coraz częściej korzystają z oferty również firmy zajmujące się przeprowadzkami. Nie brakuje też klientów indywidualnych, którzy przechowują meble na czas remontu lub czasem bardzo nietypowe przedmioty, np. rzeźby czy butelki z winem.
Cena usług self storage uzależniona jest od wielkości i rodzaju wynajmowanej powierzchni. Stawki zaczynają się już od 80 zł miesięcznie. Klienci mogą też dodatkowo dokupić wszelkie potrzebne do transportu i składowania materiały np. kartony czy taśmy.
Czy w Polsce usługa self storage jest już powszechnie dostępna?
Rynek usług self storage w Polsce dopiero się rozwija. Idea hoteli dla rzeczy przyszła do nas z krajów zachodnich, gdzie tego typu magazyny są bardzo popularne. Polskie magazyny sefl storage zlokalizowane są głównie w dużych miastach. Przykładowo, jedna z niewielu działających w tej branży na polskim rynku, firma Stokado posiada swoje oddziały w trzech miastach: Poznaniu, Wrocławiu i Bydgoszczy. Jak mówią jej eksperci, rynek ten będzie się sukcesywnie rozrastał, gdyż nasze społeczeństwo coraz bardziej docenia uporządkowanie przestrzeni, a firmy poszukują elastycznej powierzchni magazynowej. Ciągle jeszcze świadomość klientów o możliwościach i zaletach korzystania z takich usług jest zbyt niska i to nieco spowalnia tempo rozwoju. Zauważa się jednak tendencję wzrostową ze względu na rosnące zapotrzebowanie zarówno ze strony klientów indywidualnych, jak i firm na tego typu rozwiązania. Szczególnie duże miasta mają ogromny potencjał do powstawania takich magazynów.
Chociaż polski rynek na tego typu usługi jest wciąż we wczesnym etapie rozwoju, cieszy świadomość, że taka alternatywa dla tradycyjnych magazynów istnieje. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wraz ze wzrostem wiedzy klientów ta branża będzie się dynamicznie rozwijała, co stworzy nowe możliwości zarówno dla polskiego biznesu, jak i większej liczby klientów indywidualnych.