Miliony firm na świecie zarejestrowały swój znak towarowy, zyskując tym samym prawną ochronę oznaczeń. Jednak czym dokładnie jest prawo ochronne znaku towarowego? Jak je uzyskać i dlaczego warto?
Prawo ochronne znaku towarowego — co to jest?
Znak towarowy zastrzegany jest przez firmy w celu uzyskania do niego prawa ochronnego. Polega ono na wyłącznym użytkowaniu znaku w celach zawodowych bądź zarobkowych. Jeśli dany znak zostanie zastrzeżony, może być wykorzystywany wyłącznie przez tę jedną firmę, która podjęła się jego rejestracji. Znak towarowy można umieszczać na opakowaniach czy na produktach. Firma, która podejmuje się zastrzeżenia znaku towarowego, otrzymuje również prawo do tego, by umieszczać znak na dokumentach ściśle związanych z usługami lub towarami.
Cechy prawa ochronnego na znak towarowy
Prawo ochronne na znak towarowy posiada kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim jest to prawo:
- wyłączne — poprzez rejestrację firma nabywa prawo do wyłącznego wykorzystywania znaku,
- podmiotowe — przysługuje osobie lub przedsiębiorstwu zgłoszonemu we wniosku,
- terytorialne — ochrona znaków towarowych obowiązuje wyłącznie na konkretnym terytorium,
- czasowe — trwa dziesięć lat od daty zgłoszenia w urzędzie patentowym, później wygasa, chyba że dana firma zdecyduje się na złożenie wniosku o jego przedłużenie.
Prawo ochronne na znak można uzyskać dzięki zgłoszeniu w urzędzie patentowym. W naszym kraju decyzja ta wydawana jest m.in. przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej.
Gdzie zgłosić znak towarowy?
Jeśli chcesz zgłosić znak towarowy i uzyskać prawo ochronne, musisz zgłosić się do:
- krajowego urzędu ds. własności przemysłowej (w Polsce np. do Urzędu Patentowego RP),
- Międzynarodowego Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie (tutaj można zastrzec znak towarowy dla wybranych państw na świecie),
- regionalnego urzędu (np. do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante w Hiszpanii).
Konkretna decyzja zależy od tego, na jakim obszarze chcesz zastrzec znak. Jeśli nie zamierzasz wychodzić swoją firmą poza Polskę, wystarczy zastrzec znak na terenie naszego kraju. Jeśli jednak masz znacznie obszerniejsze plany dotyczące ekspansji swojej marki, koniecznie zdecyduj się na szersze działania.
Korzyści wynikające z uzyskania prawa ochronnego na znak towarowy
Rejestracja znaku towarowego daje osobie lub firmie wyłącznie prawo do wykorzystywania go w celach zawodowych czy zarobkowych. Z zarejestrowanym znakiem można poczuć się znacznie pewniej i bezpieczniej. Daje to też możliwość do rozwijania marki bez większych obaw, czego nie może zagwarantować wpisanie nazwy do CEIDG bądź KRSu. Bardzo często błędem w myśleniu jest to, że wymyślenie nazwy marki automatycznie czyni Cię jej właścicielem. Jak pokazuje rzeczywistość, nazwa firmy nie jest objęta ochroną prawa autorskiego, dlatego może zdarzyć się w końcu taka sytuacja, kiedy ktoś inny wpadnie na podobny pomysł, założy firmę, zarejestruje nazwę jako znak towarowy i odbierze Ci prawo do korzystania z niej.
Co istotne dla wielu przedsiębiorców — zarejestrowany znak towarowy automatycznie zwiększa renomę firmy. Realnie rośnie też wartość rynkowa, a relacje z klientami oraz kontrahentami bardziej się zacieśniają. Znak towarowy często przyciąga uwagę, wzbudza ogromne zaufanie wśród klientów.
Prawo ochronne na znak towarowy to skuteczne narzędzie do walki z wszelkimi podróbkami, które pojawiają się na rynku. Masz prawo w każdej chwili wezwać nieuczciwą osobę do zaniechania takiego działania, a także do wydania korzyści, które uzyskała, operując Twoim znakiem towarowym. Tutaj warto podkreślić z całą mocą, że wytwarzanie oraz handlowania towarami podrabianymi jest przestępstwem i podlega odpowiedzialności cywilnej, jak i karnej.