Słupki drogowe — elementy infrastruktury, które dbają o bezpieczeństwo!
Bezpieczeństwo na drogach zależy od wielu rozmaitych czynników. Nie tylko rozwaga kierowców oraz uważność pieszych wpływają na to, że drogi można nazwać bezpiecznymi. Są pewne elementy infrastruktury, które pozytywnie oddziałują, a niekiedy realnie chronią przed wypadkiem, kolizją czy drogową tragedią. Wbrew pozorom nie występują tak rzadko. Możemy je spotkać praktycznie wszędzie — przy szkołach, przy obiektach, w których jest duży ruch. Jednak jakie są to dokładnie typy zabezpieczeń? Głównie chodzi o barierki i słupki drogowe.
Jakie funkcje słupków drogowych możemy wyróżnić?
Słupki drogowe i chodnikowe często wydają się zbędne, jednak nie jest to prawda, ani choćby jej ułamek. Słupki drogowe, w zależności od swojej budowy, barwy, kształtu czy umiejscowienia, mogą pełnić różnorodne, bardzo ważne funkcje. Są wszechstronne i warto o tym pamiętać!
Istnieją miejsca, w których słupki drogowe pełnią funkcję ograniczana ruchu pojazdów. Uniemożliwiają także parkowanie w miejscach niedozwolonych, nieprzeznaczonych do tego. Słupki drogowe w niektórych miejscach skutecznie blokują wjazd, dlatego też można je zobaczyć na chodnikach czy uliczkach, które zarezerwowane są wyłącznie dla pieszych, choć na szerokość jedno auto by się zmieściło.
Bardzo często wykorzystuje się słupki po to, by oddzielić ciągi komunikacyjne. Ciągi dla osób poruszających się samochodami i dla pieszych nie mogą zostać połączone z wiadomych względów. Ich wyodrębnienie przy pomocy słupków znacznie zmniejsza ryzyko wypadków. Często wystarczy zwykła nieuwaga, chwilowe zagapienie się w telefon czy rozmowa z towarzyszem, by doszło do nieszczęścia. Słupki świetnie sobie radzą w przypadku porządkowania ruchu, mogą też odgradzać tereny zielone w parkach czy place zabaw dla dzieci.
Choć słupki kojarzą się wyłącznie z drogą, można je stosować także wewnątrz pomieszczeń. Głównie chodzi o magazyny czy hale produkcyjne. Umieszczane są zwykle w ten sposób, by zapobiegać kolizjom wózków widłowych czy maszyn z regałami.
Słupki mogą mieć rozmaity kolor. Wiele zależy od tego, do czego zostaną użyte. Jaskrawe, rzucające się w oczy barwy to dobry sygnał, że słupek świetnie sprawdzi się jako znak ostrzegawczy dla pieszych.
Rodzaje słupków drogowych dostępnych na rynku
Rynek jest bardzo rozbudowany, jeśli chodzi o słupki drogowe. Wśród najpopularniejszych typów znajdziemy:
- słupki parkingowe — produkowane ze stali ocynkowanej, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, służą do wyznaczania miejsc parkingowych i nie pozwalają na zostawianie pojazdów w miejscach niedozwolonych
- słupki ostrzegawcze — pomalowane na jaskrawe kolory, rzucają się w oczy z daleka, informują o problemach na drodze, o niebezpieczeństwie,
- słupki składane — tymczasowo blokują możliwość przejazdu lub parkowania,
- słupki chodnikowe metalowe — wykorzystywane najczęściej w przestrzeniach miejskich, oddzielają skutecznie jezdnię od ścieżek rowerowych czy ciągów pieszych,
- elastyczne słupki — najczęściej korzysta się z nich na placach manewrowych, początkujący kierowcy mogą swobodnie ćwiczyć w ich towarzystwie bez obaw, że samochód czy motocykl zostanie uszkodzony,
- słupki ozdobne — montuje się je w miejscach, gdzie ważna jest przede wszystkim estetyka. Unikalny wygląd nie ujmuje ich funkcjonalności.
Jak widać, typów słupków drogowych jest całkiem sporo. Można w nich wybierać i dopasowywać względem potrzeb.
Jakie inne zabezpieczenia spotkamy na drodze?
Poza słupkami drogowymi w infrastrukturze występują również barierki drogowe. Są bardzo skuteczne, doskonale chronią przed wjechaniem samochodu na pas dla pieszych, możemy je obserwować praktycznie wszędzie. Barierki składają się z dwóch słupków połączonych jedną belką poziomą, dwiema lub nawet trzema. Występują w rozmaitej kolorystyce, wykorzystywane są często w miejscach, gdzie ruch pieszy jest naprawdę intensywny. Nie może ich zabraknąć przy szkołach czy uczelniach. Barierki drogowe, podobnie jak słupki, w wielu obszarach są niezbędne. Ich montaż to gwarancja zwiększonego poziomu bezpieczeństwa!