Polisa OC – co ma wpływ na jej cenę?
Choć zakres ochrony, jaki zapewnia polisa OC, będzie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym taki sam, to tego samego nie można powiedzieć o cenie. W różnych firmach będzie ona inna. Bardzo często nie są to małe różnice i za ubezpieczenie tego samego auta, możemy zapłacić w zależności od ubezpieczalni nawet o kilkaset złotych więcej. Co najczęściej ma wpływ na cenę polisy? Zazwyczaj są to m.in.:
- Wiek auta i jego przebieg;
- Marka i model pojazdu;
- Rodzaj silnika;
- Wiek kierowcy i jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów;
- Miejsce zamieszkania.
W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, czynniki mające wpływ na finalną cenę ubezpieczenia mogą być różne. Jeśli nie chcesz przepłacać, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń. Dzięki niej w kilka chwil otrzymasz porównanie ofert z wielu towarzystw ubezpieczeniowych, co znacznie ułatwia podjęcie najkorzystniejszej decyzji. Nie musisz chodzić od firmy do firmy w celu zebrania ofert. Nie tylko znajdziesz najkorzystniejszą ofertę, siedząc na własnej kanapie, ale możesz dokonać także wszelkich niezbędnych formalności. Wszystko bezpiecznie i legalnie.
Ubezpieczenie OC – czy przedłuża się automatycznie?
Wielu z nas nurtuje pytanie, czy OC przedłuża się automatycznie? Tak, są sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuży polisę OC. Dzieje się tak m.in. gdy jesteś posiadaczem auta od ponad roku, wówczas firma ma obowiązek ją przedłużyć. Ubezpieczalnia, w której masz wykupioną polisę na 14 dni przed końcem jej wygaśnięcia, musi cię o tym fakcie poinformować, a także przekazać propozycję nowej polisy. Jeśli jednak nie wypowiesz polisy, zostanie ona przedłużona automatycznie. Zdecydowanie ma to swoje zalety. Nawet jeden dzień bez ubezpieczenia OC, to bez względu na to czy poruszasz się autem, czy stoi w garażu, to koszt 1200 złotych mandatu. Takie rozwiązanie może jednak mieć także wady. Jeśli polisa zostanie przedłużona bez porównania ofert z różnych firm, może się okazać, że przepłacimy, ponieważ na rynku mogą znaleźć się już o wiele korzystniejsze cenowo polisy. Należy pamiętać, że w przypadku, gdy znajdziemy lepszą ofertę ubezpieczeniową, musimy najpóźniej dzień przed wygaśnięciem polisy wypowiedzieć umowę z obecnym ubezpieczycielem.
Polisa ubezpieczeniowa – jak można na niej zaoszczędzić?
Jak już było wspomniane, nie można zrezygnować z polisy OC, jest ona obowiązkowa, jednak są sposoby, by zaoszczędzić na ubezpieczeniu. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki cen ubezpieczeń, jednak są też inne sposoby. Jeśli jesteś młodym kierowcą z niewielkim doświadczeniem w prowadzeniu pojazdów mechanicznych i nie przysługują ci zniżki, możesz dopisać jako współwłaściciela innego kierowcę, który je posiada. W ten sposób możesz zaoszczędzić sporą sumę, jednak trzeba się z tym liczyć, że w razie szkód powstałych w wyniku ruchu twojego auta, kierowca ten utraci swoje tak długo gromadzone zniżki. Cenę ubezpieczenia dobrze sprawdzić przed ewentualnym zakupem własnego auta. Jeśli będzie ona zbyt wysoka i mocno nadszarpnęłaby budżet, warto rozważyć zakup innego samochodu. Szukając oszczędności na ubezpieczeniu, możesz także pozostać jedynie przy obowiązkowym ubezpieczeniu OC, bez wykupowania polisy AC i NNW, jednak wspomniane rozszerzenia umożliwiają ochronę przed ponoszeniem kosztów wielu nieprzewidzianych sytuacji, nie tylko takich jak spowodowanie kolizji, w której ucierpi nasze auto, ale także, gdy padniesz ofiarą wandali lub auto zostanie uszkodzone w wyniku działań sił natury. Szeroką ofertę ubezpieczeniową posiada m.in. Euroins (https://najtaniejuagenta.pl/euroins/). Warto zapoznać się ze szczegółami.