Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nowe trendy w zarządzaniu dużą i średnią firmą

Duże i średnie firmy zatrudniają sztab specjalistów, którzy zajmują się szeroko pojętym zarządzaniem. Ich zadaniem jest efektywne dysponowanie pieniędzmi, ale też zgromadzonym kapitałem oraz zasobami ludzkimi. Te ostatnie często są najważniejsze, nawet jeśli nie wszystkie przedsiębiorstwa doceniają znaczenie pracowników. Na szczęście pracodawcy kładą coraz większy nacisk na ten problem. Co warto wiedzieć o nowych trendach w zarządzaniu?
  • 13.04.2023 12:29
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowe trendy w zarządzaniu dużą i średnią firmą

Zadowolony pracownik to efektywny pracownik

Wzrost popularności pracy zdalnej spowodowany przez pandemię oraz inne przyczyny sprawiły, że polski rynek pracy przeżywa prawdziwą rewolucję. Okazuje się, że do efektywnej pracy nie trzeba siedzieć w biurze. Do tego coraz większe znaczenie ma skuteczność, która nie zawsze musi być powiązana z czasem pracy. Respektowanie potrzeb pracownika w zakresie sposobu realizacji zlecenia to najnowszy trend w zarządzaniu. Powinniśmy zwracać uwagę na rezultat, a niekoniecznie na sposób jego osiągnięcia. Oczywiście są od tego wyjątki, szczególnie w przypadku skomplikowanych, wieloetapowych projektów, ale zasadniczo warto dać pracownikowi wolną rękę i rozliczać go za efekty pracy.

Zrzeszanie się pracowników nie musi być złe

Dla amerykańskich firm związki zawodowe są synonimem zła wcielonego. Na szczęście Polacy mają do nich dużo większe zaufanie, choć wiele firm dalej walczy z idą zrzeszania się pracowników. To błąd, bo związki zawodowe wcale nie muszą być złe, nawet jeśli efekty ich działalności mogą utrudniać prowadzenie biznesu. Pamiętajmy też, że istnieją inne formy zrzeszania się pracowników – przykładowo na radzie pracowniczej można podjąć różne problemy i uzgodnić sporne kwestie, zapewniając satysfakcję obu stronom umowy.

Jak mierzyć efektywność firmy?

Chyba każdy z nas słyszał o popularnych narzędziach takich jak analiza SWOT, ale ostatnim krzykiem mody jest korzystanie z NPV. To specjalny wskaźnik, który obliczany jest na podstawie różnicy pomiędzy zdyskontowanymi przepływami pieniężnymi a nakładami początkowymi. Brzmi to dość skomplikowanie, ale warto zainteresować się tematem, bo NPV jest świetnym sposobem na ocenę inwestycji dokonywanych przez firmę.

Równie dużą popularnością cieszy się ESG. To innowacyjna metoda obliczania wartości przedsiębiorstwa, która zrywa ze wskaźnikami finansowymi. Zamiast tego kluczowe stają się KPI związane z wpływem firmy na środowisko naturalne i społeczeństwo, a także z przyjętą kulturą korporacyjną. Inwestorzy coraz częściej podejmują decyzje inwestycyjne właśnie na podstawie ESG – to coś więcej niż tylko ciekawostka.

Efektywny przepływ informacji

Współcześnie coraz więcej uwagi poświęca się tematyce efektywnego systemu przepływu informacji w firmie, co przydaje się chociażby w przypadku notatek służbowych: https://aleo.com/pl/blog/czym-jest-notatka-sluzbowa/. Sporządzanie ich jest czasochłonne i niezbędne, ale w wielu przedsiębiorstwach szwankuje system przekazywania informacji między działami. Jeśli notatki służbowe trafiają do szuflady i nie da się ich szybko znaleźć, to firma ma poważny problem, który znacząco obniża efektywność pracy. Warto poświęcić czas na rozwiązanie tego problemu, np. poprzez zainstalowanie lepszego, przejrzystego systemu informatycznego. Na pewno przełoży się to na wyniki finansowe przedsiębiorstwa!

--- Artykuł sponsorowany ---