Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Nauczanie matematyki – co zrobić, aby zostać nauczycielem?

Matematyka to jeden z obowiązkowych przedmiotów w każdej szkole, którego uczą się już dzieci od najmłodszych lat. Chcesz znaleźć pracę właśnie na tym stanowisku i nie wiesz, co musisz zrobić, aby móc ubiegać się o zatrudnienie w placówce edukacyjnej? Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym podpowiadamy, czy nauczanie matematyki jest dla każdego oraz jakich formalności należy dopełnić, aby móc się posługiwać tytułem nauczyciela tego przedmiotu.
  • 23.03.2023 12:34
Nauczanie matematyki – co zrobić, aby zostać nauczycielem?

Czy każdy może nauczać matematyki?

Owszem, jednak pod warunkiem, że ma zarówno odpowiednie kompetencje, jak i wykształcenie. Przede wszystkim, aby móc zająć się nauczaniem matematyki, niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych o charakterze kwalifikacyjnym, realizowanych zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W rekrutacji na ten kierunek mogą brać udział wyłącznie absolwenci studiów z przygotowaniem pedagogicznym. Jeżeli jeszcze go nie zdobyłeś, to zacznij od ukończenia tego kierunku albo, jeśli istnieje taka możliwość, studiuj go jednocześnie z nauczaniem matematyki.

Co warto wiedzieć o studiach podyplomowych na kierunku Nauczanie matematyki?

Droga do zostania nauczycielem matematyki jest identyczna, co w przypadku innych przedmiotów. Co ciekawe, jeżeli planujesz wziąć udział w rekrutacji na studia podyplomowe, to nie musisz się ograniczać wyłącznie do jednej dziedziny. Możesz zapisać się również na inne ścieżki – nauczanie matematyki i informatyki, fizyki, biologii, chemii albo geografii. Bez względu na wybrany kierunek podyplomówka trwa 3 semestry. W trakcie nauki poznasz takie zagadnienia, jak np. wstęp do arytmetyki, geometria szkolna, kombinatoryka, elementy logiki, organizacja procesu nauczania, etyka zawodu nauczyciela czy metodyka nauczania matematyki.

Po ukończeniu studiów podyplomowych z nauczania matematyki uzyskasz uprawnienia do wykładania drugiego przedmiotu w szkole podstawowej, branżowej albo w technikum lub liceum. Po zdobyciu pracy na wybranym stanowisku będziesz odpowiedzialny za planowanie pracy dydaktycznej i prowadzenie zajęć, ocenianie wiedzy uczniów i ich postępów w nauce, organizację procesu nauczania matematyki, a także nieustanne doskonalenie swoich umiejętności i kompetencji zawodowych.

Kwalifikacje do nauczania matematyki online – czy można uzyskać je przez internet?

Jeżeli aktualne obowiązki zawodowe uniemożliwiają ci zapisanie się na tradycyjne studia podyplomowe, ale nie chcesz rezygnować z nauczania matematyki, to dobrym rozwiązaniem jest nauka online. W ten sposób możesz uzyskać kwalifikacje oraz zdobyć wiedzę i umiejętności, które są niezbędne na stanowisku nauczyciela matematyki. Podyplomówka online, na którą możesz się zapisać np. w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego, pozwala na naukę w dowolnym czasie i miejscu. Pamiętaj jednak, że wszystkie kierunki pedagogiczne, w tym także nauczanie matematyki, wymagają realizacji praktyk w wymiarze 90 godzin.

--- Artykuł sponsorowany ---