Wybór pierwszego samochodu
Przy zakupie pierwszego samochodu warto pamiętać, że będzie on służył przede wszystkim do dalszej nauki jazdy. Aby zyskać pełną swobodę i wprawę w poruszaniu się po drogach, potrzeba odpowiedniej ilości czasu spędzonego za kierownicą. Z tego względu pierwsze auto powinno być przede wszystkim bezpieczne. O ile można obyć się bez czujnika parkowania czy kamery cofania, o tyle warto zwrócić uwagę na wspomaganie kierownicy, dobry układ hamulcowy czy poduszki powietrzne. Pierwszy samochód nie musi też posiadać przesadnie potężnego silnika. Aby nieco zaoszczędzić, warto zdecydować się na model ekonomiczny i zarazem spełniający codzienne potrzeby.
Ekonomiczny zakup
Cena jest jednym z najważniejszych czynników, który trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie pierwszego samochodu. Początkujący kierowca przeważnie może zadowolić się względnie tanim modelem. Najlepiej wybrać taki pojazd, dla którego ewentualne części zamienne są łatwo dostępne. Nie bez znaczenia pozostają też niskie koszty eksploatacyjne. Warto również zorientować się, jakie awarie techniczne najczęściej występują w poszczególnych modelach. Dobrym rozwiązaniem może być zwrócenie się o pomoc do eksperta samochodowego. Nie tylko doradzi on wybór pojazdu odpowiedniego dla możliwości finansowych, ale tez oceni jego stan techniczny. W ten sposób uniknąć można zakupu auta z różnymi ukrytymi usterkami, które nierzadko objawiają się dopiero po kilku tygodniach użytkowania.
Finansowanie pierwszego auta
Wiele osób kupuje swój pierwszy samochód bardzo wcześnie, nierzadko zaraz po ukończeniu 18. roku życia. W tym wieku można już znaleźć różne sposoby na dofinansowanie takiego zakupu. Wiele firm pozabankowych oferuje młodym klientom pożyczki od 18 lat, które udzielane są bez przesadnie skomplikowanych formalności. Aby je otrzymać, z reguły wystarczy jedynie okazanie dowodu osobistego do weryfikacji tożsamości. Dużą zaletą tego rozwiązania pozostaje możliwość zaciągnięcia pożyczki od 18 lat bez zdolności kredytowej, co nie jest możliwe w tradycyjnym banku. Weryfikacja danych często odbywa się też poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę, co potwierdzi zgodność informacji podanych we wniosku pożyczkowym. Skorzystanie z chwilówki od 18 lat może być bardzo dobrym sposobem na finansowanie zakupu pierwszego auta.
Kwota przeznaczana na pierwszy samochód
Trudno określić, ile powinno kosztować pierwsze auto. W sprzedaży znaleźć można używane samochody za nawet kilkaset złotych, jednak zwykle znajdują się one w kiepskim stanie technicznym. Na rynku wtórnym nie brakuje jednak aut w cenie do około 20 tys. złotych, które są nierzadko w pełni sprawne i dobrze wyposażone. Poza samą kwotą zakupu, warto mieć na uwadze również inne ponoszone koszty. Auto przed nabyciem trzeba sprawdzić w warsztacie, co wiąże się z wydatkami na przegląd. Po zakupie samochód wymaga również przerejestrowania i ubezpieczenia, a tym samym poniesienia kolejnych wydatków. Wszystko to sprawia, że przy podejmowaniu decyzji o nabyciu pierwszego auta warto mieć w zapasie nieco więcej gotówki.