Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która składa się z kilku istotnych elementów. Każdy z nich pojedynczo jest ważny, jednak dopiero razem tworzą wartościową i korzystną polisę ubezpieczeniową. Niektórych elementów nie da się też wykupić bez zawarcia umowy głównej ubezpieczenia – trzeba o tym wiedzieć. Jak zatem ochronić multimedia w ramach wykupowanej polisy mieszkaniowej? Oto najważniejsze informacje w tym temacie.
Co wchodzi w skład polisy mieszkaniowej?
Ubezpieczenie mieszkania to polisa, która składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie murów i stałych elementów budynku. Jest to tak zwana umowa główna, której podpisanie uprawnia do dokupienia różnorodnych ciekawych i korzystnych rozszerzeń.
Rozszerzenia to umowy dodatkowe, które swoim zakresem odpowiedzialności obejmują: dodatkowe ryzyka ubezpieczeniowe (czyli zdarzenia, które mogą skutkować różnymi szkodami), dodatkowy zakres ochrony (czyli sprzęty i przedmioty poza murami i stałymi elementami) oraz dodatkowe opcje, nie zawsze związane z ubezpieczeniem samej nieruchomości (ubezpieczenie zwierząt domowych, OC w życiu prywatnym, czy chociażby ubezpieczenie altany lub nekropolii).
To, jaki zakres ochrony zostanie wybrany zależy wyłącznie od samego ubezpieczonego. To on decyduje jak bardzo chce rozbudować swoją polisę i na ile jej rozbudowanie jest dla niego ważne.
W tym kontekście ubezpieczenie multimediów – jak można przeczytać na https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/jak-chronic-multimedia-z-polisy-mieszkaniowej - znalazło się w gronie ubezpieczeń dodatkowych, które stanowią rozszerzenie polisy. Jest to jeden z elementów ubezpieczenia tak zwanych „ruchomości domowych”.
Jakie są wymagania dla ubezpieczanego wyposażenia?
Sprzęty powinny mieć faktury, które pozwolą na określenie ich wartości, podobnie jak meble.
Wartości gotówkowe można ubezpieczyć do określonej kwoty, której wartość jest różna zależnie od firmy ubezpieczeniowej.
Biżuteria musi być skatalogowana i wyceniona przez rzeczoznawcę, a dzieła sztuki muszą znajdować się na międzynarodowej liście dzieł sztuki. Ostatni warunek służy temu, by uchronić firmy ubezpieczeniowe przed próbą wyłudzenia odszkodowania przez ubezpieczonych, którzy nie mieli w swoim domu prawdziwych dzieł sztuki, a jedynie obrazy namalowane przez członków rodziny czy lokalnych artystów.
Po spełnieniu wszystkich warunków i przeprowadzeniu wyceny wyposażenia można przejść do jego ubezpieczenia.
Jak duże odszkodowanie za zniszczone multimedia?
Gdy dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego, a ubezpieczony ma wykupioną polisę, wówczas może ubiegać się o wypłatę odszkodowania za zniszczone sprzęty. Wypłata może zostać zrealizowana w oparciu o wartość rzeczywistą przedmiotu lub jego wartość odtworzeniową. Wartość rzeczywista to wartość przedmiotu pomniejszona przez okres jego użytkowania. Wartość odtworzeniowa to kwota, która jest potrzebna, by odkupić sobie dokładnie taki sam sprzęt o takich samych parametrach – nie gorszy i nie lepszy, a dokładnie taki sam.
Wartość odtworzeniowa to zwykle większa kwota niż wartość rzeczywista, dlatego też ubezpieczenie zawierane w ten sposób jest zwykle nieco droższe, od ubezpieczenia na wartość rzeczywistą.