Po pierwsze - właściwy rozmiar i kształt
Szukając odpowiedniego smoczka należy zadbać o to, aby był on przeznaczony właśnie dla noworodków. Smoczki są przeznaczone dla różnych grup wiekowych, bowiem niektóre dzieci bardzo długo ssą smoczek. Producenci zwykle umieszczają na opakowani informację, do jakiego wieku można stosować konkretny rodzaj smoczka.
Dla noworodków przeznaczone są te ze znaczkiem 0-3, gdyż malec może z niego korzystać aż do trzeciego miesiąca życia. Ponadto pierwszy smoczek powinien być jak najbardziej zbliżony sowim kształtem do kształtu piersi. Noworodek dopiero uczy się techniki ssania, zatem dobór niewłaściwego kształtu smoczka może skutkować złym chwytaniem brodawki przez malucha, co w konsekwencji prowadzi do problemów z zatkanymi kanalikami mlecznymi.
Funkcjonalność smoczka
Smoczek ma pełnić przede wszystkim funkcję uspokajającą, choć producenci idą nieco dalej, przez co na rynku pojawiły się smoczki antykolkowe i gryzaki. Te ostatnie nie będą jeszcze potrzebne noworodkowi, gdyż tak malutkie dzieci z reguły nie ząbkują.
Natomiast smoczek antykolkowy ma na celu minimalizowanie ryzyka połykania powietrza podczas ssania. Powietrze to według specjalistów jest przyczyną kolki niemowlęcej, czyli dolegliwości, której każdy rodzic chciałby uniknąć. Noworodki jednak stosunkowo rzadko cierpią na tę przypadłość - pojawia się ona zazwyczaj u niemowląt w okolicach drugiego miesiąca życia, zatem na początek warto wybrać smoczek dynamiczny.
Składa się on z kilku warstw silikonu, dzięki czemu najlepiej odwzorowuje pracę, jaką wykonuje brodawka podczas ssania piersi. Jest to bardzo ważne szczególnie dla noworodków, które mają problem z nauką ssania piersi.
Dawać, nie dawać?
Na temat smoczków rodzice mają podzielone zdania. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich życia, inni obarczają je winą za późniejsze wady zgryzu czy problemy z mówieniem. Z pomocą przychodzą opinie lekarzy stomatologów i logopedów, którzy nie są tak kategoryczni w ocenie smoczków. Polecają oni jednak, zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci, smoczki anatomiczne, inaczej ortodontyczne.
Smoczki te mają kształt spłaszczony od strony języka, ponadto są one wkładane do dziecięcej buzi tylko jedną stroną. Ma to na celu zapobieganie ewentualnym wadom zgryzu. Smoczek anatomiczny wymaga jednak znacznego wysiłku ze strony malucha, aby utrzymać się w buzi, dlatego nie zawsze polecane są one noworodkom, jednak w trosce o prawidłowy zgryz warto powoli uczyć noworodka ssania właśnie tego rodzaju smoczka.
Wybór smoczka dla noworodka powinien być przemyślany, gdyż może on rzutować na jego prawidłowy rozwój już na tak wczesnym etapie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości odnośnie smoczka, warto zasięgnąć opinii pediatry, doradcy laktacyjnego bądź logopedy.
Więcej informacji na: https://www.philips.pl/c-m-mo/smoczki