Dla kogo survival to ciekawa opcja? Kiedy warto się na niego wybrać i co można dzięki temu zyskać? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.
Czym jest survival?
Survival to pojęcie, które stosuje się już od dłuższego czasu również w naszym kraju. Zaczerpnięto je wprost z języka angielskiego i oznacza „sztukę przetrwania” w ekstremalnych warunkach, najczęściej z dala od ludzkich siedlisk. Zbiera on zatem wszelką wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, co zrobić, by zachować życie w skrajnie trudnym środowisku, gdy nie dysponujemy nadmiernie rozbudowanym wyposażeniem, a chcemy znaleźć schronienie, pożywienie lub wodę pitną, bądź szukamy sposobu na to, by uchronić się przed rozmaitymi zagrożeniami, jak ataki dzikich zwierząt, stany klęsk żywiołowych etc.
Aby zdobyć informacje, co zrobić, by przetrwać w takich miejscach i okolicznościach organizuje się rozmaite obozy i wyjazdy o zróżnicowanym stopniu trudności, dopasowanym do konkretnej grupy oraz typu survivalu. A rodzajów sztuki przetrwania jest wiele. Najprostszy podział zwraca uwagę na typ umiejętności, które nabywa się podczas przebywania w plenerze. Możemy zatem mówić o survivalu:
zielonym (przetrwanie na łonie natury),
militarnym (rozwój umiejętności taktycznych, tropienie czy kamuflaż),
rekonstrukcyjnym (wykorzystanie konkretnych narzędzi i sprzętów z danej epoki).
Co oczywiste, podczas każdego z wyjazdów inaczej kompletuje się zatem niezbędne wyposażenie, do znalezienia choćby na stronie Karaluch. To też propozycje dla nieco innych grup odbiorców.
Dla kogo są organizowane wyjazdy survivalowe?
Choć wyjazdy survivalowe w pierwszej chwili brzmią dość ekstremalnie, tak naprawdę może to być opcja dla naprawdę mocno zróżnicowanych grup osób. W zależności od już posiadanej wiedzy czy wieku tworzy się bowiem specjalne programy, które pomagają w zdobywaniu konkretnych zdolności, przydatnych podczas wyjazdów w plener.
Można zatem spotkać rzeczywiście trudne eskapady dla prawdziwych miłośników skrajnej szkoły przetrwania, niemalże w stylu Beara Gryllsa. Pojawiają się także warianty bardziej rekreacyjne, nadające się nawet na rodzinną wycieczkę lub letni obóz dla nastolatków, dla których może się to okazać prawdziwą przygodą życia. Coraz częściej tego typu propozycje wykorzystuje się podczas firmowych wyjazdów integracyjnych. Okazuje się bowiem, że survival potrafi zacieśniać więzi oraz kształtuje wiele cennych kompetencji miękkich niezbędnych do pracy zespołowej.
Sztuka przetrwania a rekreacja na wolnym powietrzu – podsumowanie
Sztuka przetrwania pomaga nabyć umiejętności, które pomagają przeżyć w ekstremalnych warunkach. To też sposób na niezapomniany wyjazd, szansa na rozwinięcie sprawności fizycznej oraz pozyskanie wiedzy, która tak naprawdę może przydać się niemalże każdemu na co dzień – również w typowo miejskiej dżungli.