Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Jakie emocje wywołują koncerty? Ciekawostki

Słuchanie muzyki wykonywanej na żywo ma wiele korzyści. W zależności od rodzaju wybranego koncertu może wywoływać w nas różne emocje. W poniższym artykule przedstawiamy kilka ciekawostek z tym związanych.
  • 30.07.2024 13:41
Jakie emocje wywołują koncerty? Ciekawostki

Cały wachlarz emocji 

Rodzaj muzyki, osobiste doświadczenia oraz atmosfera podczas koncertu wpływają na nasze samopoczucie. Zupełnie jak widzowie greckich tragedii, uczestnicy muzycznych wydarzeń mogą liczyć na przeżycie swoistego katharsis.

Słuchanie na żywo ulubionego artysty często wzbudza ekscytację i radość, które towarzyszą nam już od momentu kupienia biletu i oczekiwania na wydarzenie. Wejściówki na interesujące nas koncerty można znaleźć, np. tutaj: https://www.ebilet.pl/artysta/sanah.

W zależności od wykonywanego rodzaju muzyki oraz osobistych wspomnień związanych z danym utworem koncert może wywołać również melancholii i rozrzewnienia. To dobra okazja do refleksji, wspomnień i przywołania ważnych momentów z życia. 

Koncerty na żywo bardzo często dostarczają również widzom uczucia zaskoczenia – czy to w kwestii nowej aranżacji danego przeboju, czy efektów audiowizualnych. Ważne jest również poczucie zjednoczenia i przeżywania wspólnie z innymi uczestnikami podobnych doświadczeń.

Dlaczego lubimy koncerty na żywo? 

Nie tylko sam rodzaj wykonywanej muzyki ma znaczenie, ale również miejsce koncertu, które znacząco wpływa na odbiór całego wydarzenia. Inną specyfikę będą miały występy plenerowe, najczęściej kojarzone z czasem letniej beztroski i ciepłych wieczorów, inną odbywające się w specjalnie zaprojektowanych salach koncertowych. 

Dźwięk na żywo najczęściej jest odbierany jako bardziej intensywny i emocjonalny, dzięki czemu dostarcza więcej bodźców dla mózgu. Stąd większy przypływ m.in. endorfin oraz innych tzw. hormonów szczęścia. 

Na odbiór koncertu będzie również wpływać sama publiczność. Mogą to być osoby z różnych pokoleń lub osoby z tej samej generacji. Będąc w tłumie, łatwiej jest poczuć emocje i przeżywać je wspólnie z innymi, co może również wywołać uczucie jedności, ekscytacji i szczęścia. 

Słuchanie muzyki na żywo. Jakie niesie korzyści?

Muzyka słuchana na żywo może pomóc w redukcji poziomu stresu oraz uczucia niepokoju. A co za tym idzie, nasz nastrój się poprawia. Udział w koncertach to również dobra okazja do poszerzenia swoich horyzontów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się słuchanie różnego rodzaju muzyki, również w wykonaniu mniej popularnych artystów. 

Słuchanie muzyki poprawia naszą koncentrację, zdolność do zapamiętywania oraz kreatywność. A podskakiwanie, kołysanie się i klaskanie w rytm muzyki na żywo – co najczęściej można zaobserwować podczas koncertów plenerowych – dodatkowo rozluźnia nasze ciało. 

Warto również pamiętać, że rodzaj muzyki może mieć ścisłe przełożenie na nasz nastrój. Melancholijne utwory mogą pomóc w rozładowaniu nagromadzonych emocji czy ich przetworzeniu. 

Koncert koncertowi nierówny 

Udział w koncertach to dobra okazja na oderwanie się od rzeczywistości i skupieniu się na własnych przeżyciach. Wydarzenia muzyczne na żywo mogą wywołać w nas cały wachlarz emocji, poprawiając przy tym nasze samopoczucie. 

Ulubione piosenki, możliwość zobaczenie artystów na scenie, wspólne śpiewanie oraz poruszanie się w rytm muzyki mogą pomóc w budowaniu społecznych więzi, oraz zwiększeniu poczucia szczęścia i satysfakcji z życia. 

Każdy z koncertów może przynieść inny rodzaj doświadczeń i przeżyć, dlatego od czasu do czasu warto wyjść poza swoje muzyczne ramy i spróbować przekonać się do nowego artysty czy gatunku muzyki. 

Artykuł sponsorowany