Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu

Poziom bezrobocia w woj. podkarpackim ponownie spada

Województwo podkarpackie jest jednym z najdalej wysuniętych na południe obszarów polski. Od lat borykało się ono z dość wysoką liczbą osób bezrobotnych w porównaniu z resztą naszego kraju. Pomimo wyzwań, Podkarpacie robi znaczne postępy na rynku pracy, powodując stopniowy spadek bezrobocia.
  • 11.07.2024 11:09
Poziom bezrobocia w woj. podkarpackim ponownie spada

Aktualne dane 

Analogicznie, z roku na rok, stopa bezrobocia na Podkarpaciu wydaje się spadać. W 2024 roku oscyluje ona nadal wokół 9%. Jest to jeden z wyższych wyników w kraju. Dlaczego?

Należy wspomnieć, że sytuacja w największych miastach regionu klasyfikuje się dość dobrze. Rynek pracy w Rzeszowie czy Krośnie rozwija się prężnie i  odnotowuje dynamiczny rozwój. Stopa bezrobocia nie przekracza tam 4,5%. Z większymi problemami muszą mierzyć się za to mniejsze regiony takie jak powiat brzozowski, leski czy niżański. 

Przeszkodą dla tego województwa może być przeważająca popularność tradycyjnych sektorów gospodarki w danym rejonie. Takie branże charakteryzuje przede wszystkim mniejszy popyt na pracowników. Jak na Podkarpackie wpłynie ogólnopolski rozwój gospodarczy?

Trendy sprzyjające spadkowi bezrobocia

Stopa bezrobocia w całej Polsce w ostatnich kilku latach utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. Napływ inwestycji pozwala nam rozwijać się na wielu poziomach, ogólnych i regionalnych. 

Mogłoby się wydawać, że na województwo podkarpackie nie wpłynie jakoś szczególnie rozwój kilku charakterystycznych branży. Jak już wiemy, główne przychody regionu pochodzą z działów takich jak rolnictwo czy przemysł. 

Co się okazuje, zagraniczne inwestycje nie ograniczają się tylko i wyłącznie do sektora IT, który z czasem uznał Podkarpacie za dobre miejsce do osadzenia swoich centrów operacyjnych. 

Ostatni rozwój przemysłu lotniczego, który w Polsce ulokowany jest właśnie tam, wpłynął pozytywnie na regionalny rynek pracy. Wzrósł również popyt na pracowników usługowych. Powoli ożywający sektor turystyczny wzbogacił województwo o nowe miejsca pracy.

Gdzie szukać pracy?

Rosnący popyt na pracowników na Podkarpaciu dobrze świadczy o rozwoju regionu. Wystarczy trochę czasu, a w Internecie z pewnością zaczną pojawiać się coraz to nowe ogłoszenia.

Jeśli szukasz pracy w Rzeszowie i okolicach, koniecznie pamiętaj o śledzeniu ofert w sieci. Jest to aktualnie jedno z lepszych narzędzi do szukania pracy, zwłaszcza dla młodych osób. Nie zapomnij również, żeby przeczytać opinie o wybranych firmach i pracodawcach. Dużo przydatnych informacji znajdziesz na przykład pod linkiem: https://www.gowork.pl/opinie/rzeszow;l.

Ogromnym wsparciem mogą okazać się również urzędy pracy i lokalne instytucje. Programy wsparcia i różnego rodzaju szkolenia zawodowe mogą pomóc znaleźć wolne stanowisko praktycznie od ręki. 

Sukcesywny spadek poziomu bezrobocia na Podkarpaciu naprawdę dobrze świadczy o rozwoju zarówno ogólnopolskiej gospodarki, jak i tej lokalnej. W przyszłości można spodziewać się pojawienia nowych inwestycji oraz ożywienia kilku zapomnianych już sektorów gospodarki.

Artykuł sponsorowany