Co powinno się zabrać ze sobą na masaż? Jakie ubrania mieć przy sobie? O tym przeczytacie w dzisiejszym tekście.
Masaż relaksacyjny – na czym polega?
Masaż relaksacyjny wykorzystuje szeroki wachlarz standardowych technik masażu. Przede wszystkim są to sekwencje ruchów opartych na rozcieraniu, rozciąganiu i wibracji wykonywane jednak spokojniej, delikatniej i w wolniejszym tempie niż przy masażach klasycznych i leczniczych. Inny jest też przecież cel takiego zabiegu. Ma on bowiem pomóc odprężyć się, wyciszyć, zredukować stres i zmniejszyć napięcie mięśniowe. To droga do ogólnego poprawienia nastroju i samopoczucia fizycznego.
Istnieje wiele rodzajów masażu relaksacyjnego. Dużą sympatią pacjentów cieszą się choćby masaże olejowe z elementami aromaterapii. Można także spotkać szereg zabiegów wykorzystujących rozmaite akcesoria, jak:
- masaż gorącymi kamieniami,
- masaż stemplami ziołowymi.
Do każdego z zabiegów trzeba się odpowiednio przygotować, by móc czerpać z nich w pełni i czuć się dobrze od pierwszej chwili w gabinecie.
Przygotowanie do masażu – jakie ubrania zabrać?
Wiele zabiegów manualnych, w tym również masaże do zamówienia na stronie: GabinetyMasazu.pl, wykonuje się bez ubrań – na nagiej skórze. Dla niektórych bywa to nieco krępujące. Zawsze można jednak pozostać we własnej bieliźnie lub skorzystać z jednorazowej zapewnianej przez pracowników gabinetu. Dodatkowo, dla większego komfortu pacjentów partie ciała, które w danej chwili nie są poddawane zabiegowi, przykrywa się miękkim ręcznikiem. Zmniejsza to nieprzyjemne odczucia i stres oraz chroni przed wychłodzeniem ciała.
Warto zabrać ze sobą na wizytę w gabinecie wygodną odzież do przebrania się po zakończonej sesji. Świetnie sprawdzają się luźne ubrania z naturalnych, miękkich tkanin. Skóra po masażu jest bowiem rozgrzana, lekko opuchnięta. Zbyt dopasowane i sztywne ubrania mogą zatem być dość nieprzyjemne i niewygodne. A przecież zabieg ma kojarzyć się z przyjemnością i dawać odprężenie.
Przed masażem (lub niekiedy nawet też po nim) można skorzystać z ciepłego prysznica – stanowi to nie tylko element całego rytuału relaksującego, ale także sposób na lepsze samopoczucie i zadbanie o higienę.
Czego lepiej nie robić przed masażem?
Masaż relaksacyjny najlepiej zaplanować na dzień, gdy nie mamy już po nim zbyt wielu zadań do wykonania. Pomoże to przedłużyć efekt przyjemnego wyciszenia oraz odcięcia się od nadmiaru zadań i stresu.
Ważnym elementem przygotowania jest zaplanowanie posiłków w ciągu dnia. Należy unikać ciężkich potraw na przynajmniej kilka godzin przed zabiegiem. Lepiej zdecydować się na lekkie dania, a także zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu – z pomocą wody, herbat i ziół. Odradza się ponadto korzystanie z usług masażysty po spożyciu alkoholu.
Przeciwwskazania do masażu relaksacyjnego
Zanim przystąpi się do zabiegu, warto skonsultować się z masażystą – zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta. Pamiętajmy bowiem, że istnieją różne przeciwwskazania, które mogą uniemożliwić wykonanie terapii manualnej.
Bywają to ograniczenia chwilowe, jak choćby:
- stany zapalne skóry,
- infekcje wirusowe,
- wysoka gorączka,
- krwotok.
Na masaż nie mogą także wybrać się osoby, u których występuje np.:
- niewyregulowane nadciśnienie i choroby serca,
- zakrzepica,
- stany zapalne żył,
- choroby nowotworowe.
Do przeciwwskazań mogą również zaliczać się menstruacja i ciąża. Zawsze należy zatem otwarcie komunikować się z terapeutą oraz zgłaszać mu wszystkie swoje wątpliwości, by zabieg mógł przebiec sprawnie i w pełni bezpiecznie.
Przyjemny i korzystny masaż relaksacyjny – podsumowanie
Masaż relaksacyjny ma być odskocznią od codzienności i formą relaksu. Nie wymaga specjalnych przygotowań, choć warto zadbać o kilka podstawowych kwestii, by przyniósł jak najwięcej korzyści i przyjemności.