Czym jest metoda Assessment Center i Assessment Development Center?
W prostych słowach Assessment Center to wielowymiarowy proces oceny kompetencji polegający na sprawdzeniu umiejętności kandydata w praktyce. Składa się z testów, analizy osobowości (umiejętności miękkie) oraz hipotetycznych sytuacji wymagających interwencji. Podczas badania koordynowaniem i oceną działania kandydatów zajmują się tzw. assessorzy. To na nich spoczywa odpowiedzialność prawidłowego przeprowadzenia testów i podjęcia odpowiednich decyzji na podstawie zebranych wniosków. W przypadku Assessment Development Center kluczem jest ocena i rozwój pracownika. Nie dotyczy więc rekrutacji, ale może zostać zrealizowane w ramach analizy kompetencji i prognoz rozwoju kadry pracowniczej.
Na czym dokładnie polega metoda AC/DC?
Ośrodek oceny i ośrodek rozwoju (Assessment Center i Assessment Development center) mogą być zajęciami indywidualnymi, chociaż najczęściej organizuje się je w ramach oceny grupowej. W jej trakcie kandydaci na dane stanowisko lub pracownicy firmy poddawani badaniu wykonują szereg testów, które zwykle trwają 4–6 godzin. Podczas przykładowego zadania indywidualnego dana osoba ma do wykonania pewne polecenie, które może polegać na wcieleniu się w osobę na danym stanowisku.
Zajęcia grupowe natomiast mogą polegać na symulacji rozwiązania problemu w grupie. Najczęściej stosuje się gry symulacyjne obejmujące tematyką profil działania firmy, co daje lepsze rezultaty dla assessorów. Znają oni bowiem wylosowane przez kandydatów/pracowników stanowiska, w które mają się wcielić oraz zadania do wykonania.
Osoby poddawane badaniu AC/DC są oceniane pod kątem umiejętności specjalistycznych oraz miękkich. Assessorzy tym sposobem są w stanie jeszcze lepiej zweryfikować informacje otrzymane podczas rozmów kwalifikacyjnych. Otrzymują bowiem jasny obraz sytuacji na podstawie realistycznego zachowania w warunkach zbliżonych do obecnych na danym stanowisku pracy.
Kiedy warto stosować metody AC/DC?
Trzeba przyznać, że Assessment Center i Assessment Development Center nie zaliczają się do najtańszych sposobów prowadzenia rekrutacji i audytu personalnego. Wymagają zaangażowania 2 assessorów na jednego badanego oraz przygotowania wielu symulacji indywidualnych oraz grupowych. Wszystko to ma związek z czasem przeznaczanym na proces badawczy.
Warto jednak zauważyć, że istnieje niewiele podobnie skutecznych sposobów weryfikacji pracowników. Proces rekrutacji i badania potencjału rozwojowego kadry pracowniczej jest w tym przypadku złożony, ale daje bardzo wiarygodne wyniki. Pracodawca jest w stanie otrzymać feedback dotyczący procesu rekrutacji i badania potencjału bez ryzyka niepowodzenia. Trudno bowiem udawać kogoś, kim się nie jest lub prezentować umiejętności, których się nie posiada. Do realizacji metody AC/DC wybierz tylko specjalistyczną firmę z dziedziny HR.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://hrk.pl/pl/dla-klienta/ocena-i-rozwoj/assessment-development