25
pt
25
maj 2018
piątek

Imieniny:

Urbana, Grzegorza

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

26
so
26
maj 2018
sobota

Imieniny:

Filipa, Pauliny

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

27
nd
27
maj 2018
niedziela

Imieniny:

Jana, Juliusza

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

28
pn
28
maj 2018
poniedziałek

Imieniny:

Augustyna, Jaromira

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

29
wt
29
maj 2018
wtorek

Imieniny:

Teodozji, Magdaleny

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

30
śr
30
maj 2018
środa

Imieniny:

Feliksa, Ferdynanda

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

31
cz
31
maj 2018
czwartek

Imieniny:

Anieli, Petroneli

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

Repertuar:

24
maj 2018
czwartek

Dzisiaj

brak repertuaru

25
maj 2018
piątek

Jutro

brak repertuaru

Kalendarz nadchodzących wydarzeń:

24
maj 2018
czwartek

Dzisiaj

brak wydarzeń

25
maj 2018
piątek

Jutro

brak wydarzeń

Pozostałe:

brak wydarzeń

Informacje

32. Tarnowska Nagroda Filmowa - 21-28.04.18

32. Tarnowska Nagroda Filmowa - 21-28.04.18

 • Wyświetleń

  326


 • Data

  2018-04-04

Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów fabularnych jest imprezą związaną i poświęcona polskiej kinematografii, a będąc zaliczanym do najstarszych po festiwalu filmowym w Gdyni może poszczycić się Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z 2011 r. przyznaną w kategorii: krajowe wydarzenie filmowe. Festiwal od wielu lat wspierany i rekomendowany jest przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa, udzielających mu swego patronatu.

Tegoroczna, 32. edycja festiwalu odbędzie się w terminie od 21 do 28 kwietnia w jednym z najstarszych działających kin w Polsce, w tarnowskim Marzeniu (od 1913 roku, ul. Staszica 4). Do konkursu wybranych zostało 12 tytułów: „ATAK PANIKI”, reż. Paweł Maślona, „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski, „CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM”, reż. Bodo Kox, „CZUWAJ”, reż. Robert Gliński, „DZIKIE RÓŻE”, reż. Anna Jadowski, „NAJLEPSZY”, reż. Łukasz Palkowski, „PEWNEGO RAZU W LISTOPADZIE”, reż. Andrzej Jakimowski, „POMIĘDZY SŁOWAMI”, reż. Urszula Antoniak, „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI”, reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, „TWARZ”, reż. Małgorzata Szumowska, „WIEŻA. JASNY DZIEŃ”, reż. Jagoda Szelc, „ZGODA”, reż. Maciej Sobieszczański. Projekcjom tradycyjnie towarzyszyć będą spotkania z twórcami.
Tegoroczne prace jury odbędą się pod przewodnictwem reżysera Janusza Zaorskiego. Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego oraz nagrody pieniężne, uzupełni Aneks, czyli specjalne pokazy sześciu filmów stworzonych przez polskich twórców lub przy ich udziale. Pozwolą one szerzej przedstawić publiczności dorobek polskiej kinematografii w ostatnim roku, zwracając uwagę na ciekawe zjawiska, niekoniecznie dotyczące filmów fabularnych, nakreślając pełniejszy obraz polskiej produkcji filmowej.

Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi towarzyszy obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza(23-25 kwietnia) odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce (w sumie 13 bajek). Zaprzyjaźniony poznański festiwal Wędrujące Ale Kino! przedstawi najnowszy film dla dzieci i młodzieży „TARAPATY” oraz zaprosi na spotkanie z reżyser filmu Martą Karwowską (26 kwietnia).

Podczas TNF odbędzie się cykl wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
W dn. 12-29 kwietnia w Galeriach Tarnowskiego Centrum Kultury zaprezentowana zostanie ekspozycja stworzona przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach". Wystawa zdradzi kulisy powstawania niezwykłej serii filmów wyprodukowanych przez WFDiF. Odkryje przed widzami tajniki produkcji filmowej od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie filmowym. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie powstania styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.
W dn. 15-20 kwietnia,w prologu do festiwalu odbędą się projekcje w cyklu „Stulecie odzyskania niepodległości. Arcydzieła polskiego kina historycznego”. Ideą projektu przygotowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskichwe współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Instytutem Adama Mickiewicza jest krzewienie polskiej sztuki i historii na arenie międzynarodowej poprzez prezentację filmów o nieprzeciętnych walorach artystycznych. Kanon siedmiu utworów, wskazanych przez komisję ekspertów, proponuje zagranicznym widzom szerokie spektrum tematyczne oraz różnorodność estetyczną. Wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami („ZIEMIA OBIECANA”, „NOCE I DNIE”), przez drugą wojnę światową („PIANISTA”, „WOŁYŃ”) i powstanie warszawskie („MIASTO 44”), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie („POPIÓŁ I DIAMENT”, „CZŁOWIEK Z MARMURU”). Te wybrane utwory pozwolą spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę. Tarnowska Nagroda Filmowa jest pierwszym z polskich festiwali filmowych, na których SFP zaprezentuje tę propozycję.
Ponadto projekt pokazywany będzie w 2018 r. również na czterech kontynentach: w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Australii.

Dopełnieniem filmowych prezentacji festiwalowych będzie Tarnowski Wieczór Filmowy (27 kwietnia). To seans, w którym znalazły się ostatnio zrealizowane filmy przez twórców o tarnowskich korzeniach. Przedstawione zostaną takie obrazy jak „FANATYK” Michała Tylki, „LE MONDE” Gawła Dykasa, „TODMACHINE” Bogusława Kornasia. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami.

 

Wystawy w ramach TNF uzupełnią:

 • ekspozycja plakatów znakomitego grafika Mieczysława Wasilewskiego, autora plakatu artystycznego tegorocznego festiwalu. Wernisaż wystawy z udziałem autora odbędzie się 21 kwietnia w BWA w Tarnowie (Słowackiego 1), a ekspozycję będzie można zwiedzać do 13 maja 2018 r.

 • wystawa outdoor’owa w przestrzeni miejskiej (Pl. Sobieskiego, w dn. 16-30 kwietnia) prezentująca fotosy i opisy 12 filmów konkursowych.

Ponadto, godne polecenia są:

 • debata Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - „BOX OFFICE rynku kinowego w Polsce – poradnik użytkownika”, która odbędzie się w Tarnowskim Centrum Kultury 24 kwietnia, a poprowadzą ją Katarzyna Robak i Sławomir Salamon.

 • polska prapremiera sztuki „PŁUCA”, której autor, Duncan Macmillan, jest nagradzanym angielskim dramatopisarzem i reżyserem teatralnym młodego pokolenia. Prapremierę tej niezwykle dowcipnej sztuki przygotowuje Anna Wieczur-Bluszcz, a odbędzie się ona 24 kwietnia na małej scenie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

 • wykład Marty Michalskiej i Marii Świerżewskiej "Czy to kino, czy galeria? O sztuce video w Polsce na wybranych przykładach prac z kolekcji z Zachęty", 25 kwietnia w BWA w Tarnowie.

32. Tarnowską Nagrodę Filmowązainauguruje koncert w sali kina Marzenie 21 kwietnia 2018 r. Po oficjalnej, powitalnej części, sceną zawładnie duet Paweł Domagała & Łukasz Borowiecki, prezentując m.in. piosenki z autorskiego albumu „Opowiem Ci o mnie”. Na zakończenie festiwalu, 28 kwietnia 2018 r. również w Marzeniu odbędzie się Gala Wręczenia Nagród 32. TNF, którą muzycznie uświetni recital Hanny Banaszak, na który złożą się kompozycje z polskich filmów jak również najpopularniejsze piosenki Artystki.

Od trzynastu lat Kapituła TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w polską kinematografię, a uhonorowani nią dotychczas zostali: Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Danuta Szaflarska, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Jan Nowicki, Agnieszka Holland, Allan Starski, Witold Sobociński, Janusz Gajos.
Decyzją Kapituły 32. TNF, tegorocznym laureatem tej Nagrody został wybitny polski reżyser
Janusz Majewski. Laureat odbierze statuetkę "Więź" oraz nagrodę pieniężną podczas Gali Wręczenia Nagród.

 

Organizator: Tarnowskie Centrum Kultury
Patronat: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydent Miasta Tarnowa
Główny Partner: Województwo Małopolskie
Partner: Tauron Dystrybucja
Sponsorzy: C.H. Świt, Kawiarnia/Restauracja Tatrzańska, Wędliny Z Lubinki, Grupa Autograf, RPM Studio, Hotel Tarnovia, Bodoni – Reklama Wizualna, Browar Trzech Kumpli, Zenit
Współpraca: Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Filmoteka Narodowa, Filmoteka Narodowa, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, BWA Tarnów, Legalna Kultura
Patronat medialny: Trójka PR, Radio Kraków, Radio Rzeszów, TVP Kultura, TVP3 Kraków, Telewizja Kino Polska, Zvami.tv, TEMI – Galicyjski Tygodnik Informacyjny, Kino, Magazyn Filmowy SFP, TelePro, Filmpolski.pl, Sfp.org.pl, kultura.tarnow.pl, tarnow.pl

 

 

 

 

Informacja o przedsprzedaży biletów na imprezy w ramach 32. Tarnowskiej Nagrody Filmowej:

Ceny biletów:
Projekcje w Prologu: 12 zł (przedsprzedaż od 9.04.18, od godz. 14:00)
Projekcje konkursowe, Aneks, Tarnowski Wieczór Filmowy, Epilog: 12 zł (przedsprzedaż od 16.04.18, od godz. 14:00)
Projekcje Filmów Młodego Widza: 5 zł (zapisy dla przedszkolnych i szkolnych grup zorganizowanych od 4.04.18 od 9:00)
Projekcje Wędrujące Ale Kino!: 5 zł (zapisy dla przedszkolnych i szkolnych grup zorganizowanych od 4.04.18 od 9:00)
Inauguracja 32. TNF: Paweł Domagała&Łukasz Borowiecki: 50 zł (przedsprzedaż od 23.03.18)
Gala Wręczenia Nagród 32. TNF: Recital Hanny Banszak: 50 zł (przedsprzedaż od 23.03.18)

Bilety dostępne w kasie kina w godzinach pracy kina Marzenie (ul. Staszica 4) oraz on-line (www.tck.pl)

Wystawa: Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach: wstęp wolny; dla grup zorganizowanych z jedną wybraną projekcją: 5 zł (Tarnowskie Centrum Kultury, BWA w Tarnowie, Słowackiego 1)
Wystawa outdoor’owa z prezentacją filmów konkursowych: wstęp wolny (Pl. Sobieskiego)

Więcej na:

www.tarnowskanagrodafilmowa.pl

www.facebook.com/TarnowskaNagrodaFilmowa

 

Dodaj komentarz

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Tarnowska.TV

Kontakt 24 

 • Jesteś lub byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?
 • Uważasz że coś powinniśmy opisać lub sfilmować?

Poinformuj nas o tym

 501 005 852