28
so
28
kwiecień 2018
sobota

Imieniny:

Pawła, Walerii

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

29
nd
29
kwiecień 2018
niedziela

Imieniny:

Piotra, Pawła

Liczba wydarzeń: 0

Liczba newsów: 0

30
pn
30
kwiecień 2018
poniedziałek

Imieniny:

Mariana, Katarzyny

Liczba wydarzeń: 1

Liczba newsów: 0

Repertuar:

27
kwiecień 2018
piątek

Dzisiaj

brak repertuaru

28
kwiecień 2018
sobota

Jutro

brak repertuaru

Kalendarz nadchodzących wydarzeń:

27
kwiecień 2018
piątek

Dzisiaj

brak wydarzeń

28
kwiecień 2018
sobota

Jutro

brak wydarzeń

Pozostałe:

2018-04-30
godz. 18:00
2018-05-04
godz. 11:00
2018-05-12
godz. 20:00
Centrum Sztuki Mościce
2018-05-15
godz. 19:00
Informacje

Sejm wybrał sędziów do KRS. Opozycja nie głosowała


  • Wyświetleń

    364


  • Data

    2018-03-06

Warszawa. Sejm wybrał 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa większością trzech piątych głosów. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Za ustaloną w poniedziałek przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka listą 15 kandydatów na członków KRS głosowało 267 posłów, nikt nie głosował przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Samo głosowanie poprzedziła burzliwa debata.

Jak tłumaczył Stanisław Piotrowicz z PiS, łącznie zgłoszono 15 kandydatów, czyli minimalną wymaganą liczbę. - Komisja nie miała problemów, żeby piętnastu kandydatów zgłoszonych przez kluby poselski umieścić na liście. Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby inne kluby wzięły udział w tej procedurze – mówił poseł PiS.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej porównała nowych sędziów do KRS do tzw. docentów marcowych, czyli pracowników naukowych, którzy po antysemickiej nagonce rozpętanej w 1968 roku przez komunistyczne władze zastąpili na stanowiskach zwalnianych i zmuszanych do emigracji wybitnych uczonych pochodzenia żydowskiego. - Teraz będziemy mieli do czynienia z „marcowymi sędziami”, czyli tymi wszystkimi, którzy karierę lub awans będą zawdzięczać upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa – tłumaczyła Gasiuk-Pihowicz.

Władysław Kosiniak-Kamysz określił wprowadzone zmiany, jako zwiększeniu wpływu obozu władzy w wymiarze sprawiedliwości. 

Były minister sprawiedliwości Borys Budka ostrzegł z kolei, że wszyscy, którzy złamali konstytucję, zostaną rozliczeni. A nazwisko każdego sędziego, który wziął udział w tej procedurze zostanie – wzorem PiS-u – umieszczone „na billboardzie”.

 

"Ciężar odpowiedzialności za przestrzeganie konstytucji będzie spoczywał na obecnych sędziach. Apelujemy o wytrwałość"

 

- Wraz z końcem niezależności Krajowej Rady Sądownictwa możemy się spodziewać większego upolitycznienia sądów powszechnych. Do zawodu sędziego będą teraz najprawdopodobniej trafiać ludzie, których nie będzie wyróżniała szczególna wierność prawu, ale wierność partii. W związku z tym coraz większy ciężar odpowiedzialności będzie spoczywał na barkach wszystkich osób, które w tym momencie są sędziami. Apelujemy więc do wszystkich sędziów o wytrwałość i determinacje w obronie fundamentów polskiej demokracji – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej podczas konferencji prasowej po wyborze przez Sejm członków Krajowej Rady Sądownictwa. 

Podczas spotkania posłów opozycji z mediami, poseł PO Borys Budka zwrócił uwagę, że tym, którzy wzięli udział w procedurze wyboru nowych sędziów w KRS zabrakło przyzwoitości.

- Zasada trójpodziału władzy została brutalnie naruszona. Mamy do czynienia z niespotykaną od czasów PRL-u jednolitością władzy państwowej – ocenił były minister sprawiedliwości.

źródło: Sejm, TVN24/x-news

Dodaj komentarz

Reklama

Reklama

Ogłoszenia

Tarnowska.TV

Kontakt 24 

  • Jesteś lub byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?
  • Uważasz że coś powinniśmy opisać lub sfilmować?

Poinformuj nas o tym

 501 005 852